Gry i zabawy na Halloween – przegląd najlepszych halloweenowych atrakcji

Gry i zabawy na Halloween

Halloween jest jednym z najhuczniej obchodzonych świąt w USA. Komercyjnie depcze po piętach nawet Bożemu Narodzeniu. Nic dziwnego, że tak popularne święto zawitało również do nas. Jak bawią się Amerykanie podczas Halloween? Na pewno kojarzycie slogan „cukierek albo psikus” i widzieliście w niejednym filmie zabawę polegającą na wyławianiu jabłka. Jakie inne halloweenowe atrakcje możecie zorganizować na Waszej domówce? Możliwości jest wiele – sprawdźcie, jakie gry i zabawy na Halloween proponują Partymaniacy!

Potworne rysunki

Podczas tej zabawy możecie sprawdzić, jak Wam idzie rysowanie konkretnych haseł i jak dobrze znacie Waszych przyjaciół. Gra polega na tym, że jedna osoba wychodzi na chwilę z pokoju – możecie na tę okoliczność przygotować coś na wzór kącika muzycznego z Familiady. 😉 W tym czasie pozostali gracze rysują to samo hasło. Gdy wszyscy skończą, nieobecny wraca. Jego zadaniem jest wytypowanie autora każdego rysunku. Za każde poprawne trafienie otrzymuje punkt. Jakie mogą być hasła? Poniżej kilka przykładów:

Atak na pająka

W rogu pokoju przygotujcie pajęczynę z taśm malarskich. Zróbcie to tak, aby ich lepka strona była zwrócona w stronę pokoju. Gdy pajęczyna jest gotowa, przyklejcie w dowolnym miejscu sztucznego pająka. Gra polega na tym, że każdy z uczestników będzie rzucał z odległości papierową kulką w pajęczynę. Wygrywa ta osoba, której kulka wyląduje najbliżej pająka. Ważne jest, żeby kulka trzymała się pajęczyny – tych, które spadną, nie powinniście zaliczać.

Czarne historie

Na imprezach halloweenowych często opowiada się różne straszne historie. Wymaga to zdecydowanie bujnej wyobraźni. Niestety, nie każdy potrafi tak swobodnie opowiadać, i tu wkraczają „Czarne historie”. Jest to gotowa gra, której celem jest rozwikłanie różnych strasznych opowieści. Przestępstwa, morderstwa, samobójstwa – każda historia jest inna, nietypowa i bezsprzecznie wciągająca.

Gry i zabawy na Halloween – Czarne historie

Waszym zadaniem będzie odgadnięcie przebiegu wydarzeń i odtworzenie całej opowieści. Na początek dostajecie strzępek informacji. Zadając pytania mistrzowi gry, który zna całą historię, kawałek po kawałku odkrywacie mrożące krew w żyłach fakty. Pamiętajcie – działacie wspólnie, liczy się każdy najmniejszy szczegół i… nie ma głupich pytań! Rozgrywka kończy się wtedy, kiedy dokładnie odtworzycie całą opowieść.

Karmienie dyni

Dynia to halloweenowe warzywo, z którego na ogół przygotowujemy straszne lampiony. Taką wydrążoną dynię z wyciętą twarzą można wykorzystać do kolejnej zabawy (o tym, jak przygotować lampion z dyni, przeczytacie TUTAJ). Zdejmijcie „czapeczkę” lampionu i ustawcie dynię w jednym miejscu. Rozdajcie każdemu kilka piłek w różnych kolorach lub z różnymi halloweenowymi obrazkami. Zadaniem każdej osoby będzie rzucanie piłkami tak, aby trafić do kosza, czyli do wnętrza dyni.

Upiorna Familiada

Każdy na pewno zna zasady popularnego teleturnieju „Familiada”. Przebieg gry jest bardzo prosty, a zabawa przednia. Warto wykorzystać ten format na potrzeby halloweenowej domówki. W tym przypadku pytania powinny być ściśle związane z Halloween. W poniższej galerii znajdziecie kilka propozycji pytań, które możecie wykorzystać podczas halloweenowej Familiady. A z osobnego wpisu Familiada w domu dowiecie się, jak przeprowadzić grę. Polecamy pobrać prezentację PowerPoint, dzięki której przygotowanie i przebieg gry nie będą stanowić żadnego problemu.

Straszne kręgle

Jeśli macie w mieszkaniu długi korytarz, możecie go wykorzystać do gry w kręgle. Oczywiście nie mamy na myśli zwykłych kręgli, a bowling halloweenowy! Dynia zamiast kuli? Czemu nie?! Wybierzcie niezbyt duże warzywo o regularnym, okrągłym kształcie. Wystarczy wydrążyć kilka otworów na palce i gotowe. No dobrze, a z czego zrobić kręgle? Oczywiście możecie zainwestować w gotowy zestaw z plastiku (ceny zaczynają się już od 30 zł) i ozdobić kręgle halloweenowymi obrazkami. Ale równie dobrze sprawdzą się plastikowe butelki, najlepiej litrowe. Wypełnijcie je do połowy wodą, żeby nie było zbyt łatwo. Narysujcie na nich (lub przyklejcie) wizerunki duchów, wampirów i innych straszydeł. Wasi goście na pewno chętnie się skuszą na przynajmniej jedną rozgrywkę!

Przerażająco zabawne historie (harmonijki)

Jak już wspominaliśmy, Halloween kojarzy nam się z opowiadaniem strasznych historii. A co powiecie na strasznie śmieszne opowiadania? 😉 Jeśli podoba Wam się ten pomysł, spróbujcie zagrać w tzw. „harmonijkę” – są to krótkie opowiadania, które tworzycie wspólnie. Największą zaletą tej gry jest fakt, że pisząc historyjkę nie macie pojęcia, jaki będzie efekt końcowy. A potrafi być bardzo zaskakujący! Zabawa polega na tym, że każdy gracz dostaje kartkę i pisze na niej początek historii. Następnie składa kartkę i przekazuje kolejnej osobie, która kontynuuje historię, nie znając początku. W ten sposób kartka przechodzi przez kilka osób i powstaje nietypowa, często mocno abstrakcyjna opowiastka. Więcej o przebiegu gry poczytacie TUTAJ.

Wciągające błoto

Choć kolejna zabawa jest szczególnie polecana najmłodszym, to wcale nie znaczy, że dorośli nie mogą się trochę powygłupiać. 😉 To dobra propozycja na rozruszanie się podczas halloweenowej domówki. Na czym polega? Zasady są bardzo proste. Uczestnik dostaje dwie kartki A4, po których musi przejść wyznaczoną trasę. Oznacza to, że stojąc na jednej kartce musi przekładać drugą przed siebie. Wtedy staje na drugiej kartce, zabiera pierwszą i powtarza czynność. Nie może dotykać podłogi wokół, ponieważ wtedy zostaje wciągnięty przez błoto i przegrywa. A kto wygrywa? Oczywiście ten, kto najszybciej pokona trasę w dozwolony sposób.

Halloweenowe kalambury

Kalambury to popularna gra, która zawsze dostarcza mnóstwo śmiechu i zabawy. Dlatego jest to świetna opcja na każdą domówkę! Żeby kalambury pasowały do klimatu imprezy halloweenowej, powinniście przygotować tylko takie hasła, które będą związane ze Świętem Duchów. Hasła możecie pokazywać, rysować lub opowiadać – to zależy od Was! Jeśli jednak planujecie zorganizować zabawę „Potworne rysunki” z początku artykułu, proponujemy Wam przeprowadzić kalambury pokazywane.

Przygotowaliśmy dla Was gotowe karty do halloweenowych kalamburów. Pobierzcie, wydrukujcie i bawcie się dobrze!

Halloweenowy głuchy telefon

Głuchy telefon to jedna z zabaw z naszego dzieciństwa. O co w niej chodzi? Jeden z graczy wymyśla hasło (może to być jedno słowo lub całe zdanie) i podaje je następnemu uczestnikowi, szepcąc mu na ucho. Drugi uczestnik przekazuje hasło kolejnej osobie w ten sam sposób. Trzeci gracz szepce następnemu to, co zapamiętał itd. Ostatnia osoba mówi na głos, jakie hasło do niej dotarło. Nie można powtarzać przekazywanej wiadomości, dlatego najczęściej początkowe hasło jest zupełnie inne niż to, co mówi ostatni gracz.

My proponujemy Wam trochę utrudnioną wersję głuchego telefonu na halloweenową imprezę. 🙂 Podzielcie gości na dwie drużyny i poproście, aby wybrali gracza, który rozpocznie zabawę. Pozostałym uczestnikom wręczcie stopery. Dodatkowo przygotujcie dwie różne creepypasty, które będą „hasłem” w grze.

Zacznijcie od jednej z drużyn. Wszyscy oprócz lidera powinni założyć stopery. Wtedy odczytujecie straszną historię. Gdy skończycie, lider może przekazywać zapamiętane fakty następnemu graczowi. Druga drużyna na pewno będzie miała sporo śmiechu podczas oglądania zmagań przeciwników.

Dodatkowym utrudnieniem będą tutaj słowa klucze. Podczas przygotowywania creepypasty zaznaczcie w opowieści najistotniejsze słowa, które powinny się pojawić w końcowej wersji historii. Gdy ostatni gracz z drużyny będzie mówił na głos zapamiętane hasło, zaznaczajcie w tekście, czy używa tych słów. Za każde słowo klucz drużyna powinna dostać punkt. Oto nasze propozycje strasznych historii do głuchego telefonu:

Kim jestem? Wersja Halloween

Gra „kim jestem?”, znana również pod nazwą „czółko”, jest tak samo uniwersalna, jak kalambury czy Familiada – możecie dostosować tę zabawę praktycznie do każdej imprezy tematycznej. Wystarczy przygotować hasła, które będą powiązane z Halloween. Na czym polega ta gra? Każdy losuje jedną postać, ale nie może wiedzieć, co wylosował. Kartkę z postacią przyczepia się do czoła tak, aby pozostali gracze widzieli, co wylosowali inni. Teraz po kolei zadaje się pytania o swoją postać innym graczom. Należy je formułować tak, aby były tylko dwie możliwe odpowiedzi – tak lub nie. W ten sposób każdy zbiera informacje o swojej postaci. Jeśli ma pomysł, kto widnieje na jego kartce, może w swojej kolejce zadać bezpośrednie pytanie „czy jestem…?”. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza odgadnie swoją postać.

Możecie na początku gry poprosić każdego uczestnika, aby wybrał postać dla gracza obok i przyczepił mu kartkę na czoło. Ale możecie również skorzystać z naszych gotowych kart, do pobrania poniżej.

Piekielny twister

Twister to kultowa gra towarzyska, szczególnie popularna wśród nastolatków. Właściwie jest to jedna z pierwszych gier planszowych, podczas której to uczestnicy są pionkami. Na czym polega? Każdy gracz po kolei losuje na specjalnej tarczy, na jakim polu ma postawić nogę lub położyć rękę. Przy wykonywaniu polecenia musi utrzymać równowagę, w przeciwnym razie odpada z gry. Wygrywa ta osoba, która utrzyma się na planszy do końca.

Do gry potrzebujecie planszy składającej się z 24 pól (w czterech różnych kolorach) oraz tarczy do losowania zadań. Oba elementy możecie wykonać sami – planszę ze starego prześcieradła, na którym narysujecie pola, a tarczę z kartonu, pinezki i korka od wina. Zamiast kolorowych pól na macie możecie narysować halloweenowe symbole. Te same obrazki powinny się znajdować na tarczy. Poniżej przedstawiamy wzór planszy i tarczy do halloweenowego twistera:

Plansza
Tarcza

Kadry z horrorów

Kolejna zabawa to gratka dla kinomanów. Chodzi o to, aby dopasować tytuł filmu do pasującego kadru. Ale żeby było halloweenowo, wybierzcie kadry tylko z horrorów. Kto okaże się największym znawcą dreszczowców? Sprawdźcie koniecznie! Tę grę można przeprowadzić na kilka różnych sposobów:

Wersja trudna: Możecie wyświetlać na telewizorze kadry z filmów i prosić gości, aby się zgłaszali do odpowiedzi. Gdy ktoś udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzymuje punkt.
Wersja łatwiejsza: Możecie wyświetlać razem z kadrem cztery podpowiedzi z tytułami (tak jak w „Milionerach”) i prosić gości, aby napisali wybraną odpowiedź na kartce. Gdy już każdy wybierze swój typ, podajecie poprawny tytuł i przyznajecie punkty.
Wersja najłatwiejsza: Możecie wydrukować kadry i tytuły, rozdać każdemu taki zestaw i dać kilka minut na dopasowanie. Na koniec sprawdźcie wspólnie wyniki i zliczcie punkty.

Poniżej możecie pobrać PDF do ostatniej wersji gry.

Straszne makijaże

Gry i zabawy na Halloween – straszne makijaże

Wasza halloweenowa domówka nie jest imprezą przebieraną? Nic straconego! Możecie przygotować kolorowe kosmetyki, farby do twarzy, peruki i inne gadżety, aby wykonać sobie nawzajem spontaniczne, straszne makijaże i halloweenowy look. Zaufajcie znajomym i dajcie się wystylizować, nie podglądając efektów. Ciekawe, czy na koniec poznacie siebie samych w lustrze? 😉 Zorganizujcie konkurs na najlepszy halloweenowy makijaż i nie zapomnijcie sfotografować każdego przerażającego make-upu!

Rewelacyjna gra planszowa

Na koniec prezentujemy Wam niesamowitą grę planszową, która potrafi wciągnąć na kilka dobrych godzin – „ELDRITCH HORROR. Przedwieczna groza”. Klimat gry idealnie pasuje do imprezy Halloween.

„Świat stoi na krawędzi katastrofy. Jest rok 1926, a pradawne istoty o niewyobrażalnej potędze budzą się powoli z długiego snu, przynosząc ludziom śmierć i szaleństwo. Dziwne kulty i przerażające stwory sieją pustoszenie na każdym kontynencie, a struktura rzeczywistości rozpada się, otwierając bramy do dziwacznych, obcych wymiarów. (…)”

W grze wcielacie się w kilku śmiałków, którzy próbują uratować pogrążony w chaosie świat. Każda postać jest inna – ma inne umiejętności i słabości. Działacie wspólnie, wykorzystując swoje najsilniejsze cechy w walce ze złem. Ta kooperacyjna gra dla max. 8 osób sprawia, że całkowicie zanurzycie się w przerażających scenach wprost z horroru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *