Imprezowe teleturnieje: FAMILIADA w domu

Podczas domówki czy spotkania w gronie rodzinnym brakuje nam czasami pomysłów na ciekawą i angażującą gości rozrywkę. W związku z tym postanowiliśmy ruszyć z serią o nazwie „Imprezowe teleturnieje”. Bierzemy na warsztat najpopularniejsze teleturnieje telewizyjne i zmieniamy je w ciekawą rozrywkę, którą możecie zaproponować swoim gościom. Prezentujemy Wam nasze pomysły i materiały, które możecie wykorzystać w przygotowywaniu takiej atrakcji. Dzisiaj zajmiemy się jednym z najstarszych i najpopularniejszych teleturniejów, który zna każdy – naszą dzisiejszą propozycją jest Familiada w domu.

Często podczas spotkań rodzinnych oglądamy wspólnie zmagania uczestników w programie Karola Strasburgera. Próbujemy wtedy swoich sił, proponując odpowiedzi na programowe pytania i żywo komentujemy wybory zawodników. W zaciszu domowym, na kanapie, każdy jest mistrzem gry. Czy poradzilibyście sobie jednak, gdy macie tylko trzy sekundy na odpowiedź i musicie stawić czoła presji czasu? Warto to sprawdzić! Jeśli szukacie doskonałej rozrywki na spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, zobaczcie koniecznie, co dla Was przygotowaliśmy.

Familiada – zasady gry

Każdy z nas doskonale zna zasady teleturnieju, ale warto je przypomnieć. Gra polega na tym, że poszczególni uczestnicy z każdej ekipy podchodzą pojedynczo do pulpitu na środku studia (zaczynając od liderów drużyn) i zgłaszają się do odpowiedzi na zadane pytanie poprzez naciśnięcie przycisku. Gracz, który zgłosił się jako pierwszy, odpowiada na pytanie. Jeśli jego odpowiedź nie jest najwyżej punktowana lub w ogóle nie pojawia się na tablicy, szansę dostaje gracz drużyny przeciwnej. Gdy poda lepszą (tzn. wyżej punktowaną) odpowiedź, jego drużyna przejmuje pytanie. A jeśli jego odpowiedź również nie pojawi się na tablicy, do głosu dochodzi kolejny członek drużyny pierwszego gracza.

W ten sposób jedna z drużyn przejmuje pytanie. Prowadzący zadaje je kolejnym członkom wygranej drużyny, do momentu odgadnięcia wszystkich haseł. Każdy odpowiada indywidualnie.

Obie drużyny mają trzy szanse. Jeżeli dana odpowiedź nie pojawia się na tablicy (lub uczestnik nie podaje żadnej odpowiedzi), drużyna traci jedną z szans. Przy utracie drugiej drużyna przeciwna ma prawo do narady. Gdy padnie trzecia nieprawidłowa odpowiedź, pytanie przechodzi do przeciwników. Po naradzie podają wspólnie jedną odpowiedź. Jeśli pojawia się na tablicy, otrzymują wszystkie zebrane punkty. Jeżeli nie, punkty wpadają na konto pierwszej drużyny.

Na ogół rozgrywka ma pięć rund – trzy pierwsze punktowane są normalnie, tj. 1 do 1. W czwartej liczbę punktów mnoży się przez 2, a w piątej mnoży się przez 3. Możliwa jest większa ilość rund. Oryginalnie do finału przechodzi ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.

Do finału wygrana drużyna wyznacza dwóch zawodników. Jeden z graczy udaje się do kącika muzycznego. W tym czasie drugi uczestnik odpowiada na pięć pytań, które czyta prowadzący. Na odpowiedzi ma tylko 15 sekund. Jeśli ma problem z jakimś pytaniem, może powiedzieć „dalej”, wtedy prowadzący czyta kolejne pytanie. Gdy przeczyta wszystkie 5 pytań i jest jeszcze czas, wraca do tych pominiętych. Gdy gracz odpowiedział na zadane pytania lub gdy skończył się czas, zlicza się punkty za udzielone odpowiedzi. Wtedy wraca uczestnik z kącika muzycznego. Nie może poznać odpowiedzi udzielonych przez pierwszego gracza, widzi jedynie zdobyte punkty. Prowadzący czyta te same pytania, a drugi zawodnik ma tym razem 20 sekund na udzielenie odpowiedzi. Dłuższy czas jest związany z tym, że odpowiedzi mogą się powtórzyć – wtedy drugi finalista słyszy charakterystyczny dźwięk i musi podać inną odpowiedź. On również może pomijać pytania słowem „dalej”. Drużyna wygrywa finał, jeśli zdobędzie łącznie przynajmniej 200 punktów. W Familiadzie w domu można zrezygnować z finału, bo zliczanie punktów może być tutaj dosyć problematyczne.

Familiada w domu – co przygotować?

Familiada w domu wymaga niewielkiego przygotowania. A z naszymi materiałami naprawdę minimalnego. 😉

Najważniejsze są oczywiście pytania. Przychodzimy Wam z pomocą – poniżej możecie pobrać PDF z wieloma propozycjami pytań i odpowiedzi:

Oczywiście możecie je też przygotować sami. Mogą to być pytania tematyczne – przykładowo jeżeli planujecie taką rozrywkę podczas bożonarodzeniowego spotkania, możecie przygotować pytania tylko w świątecznym temacie. Jeśli jest to pomysł na atrakcję imprezy urodzinowej, możecie zawrzeć tylko takie pytania, które dotyczą jubilata. Ciekawe jest to, że Familiada pojawia się też na weselach – wtedy pytania odnoszą się do młodej pary i gości weselnych. Poniżej kilka przykładów.

Podczas przygotowywania domowego teleturnieju musicie zorganizować pulpit, do którego zawodnicy podchodzą na początku każdej rundy. Może to być osobny stolik, możecie też wydzielić do tego celu fragment stołu – wszystko zależy od tego, jakie macie możliwości. Równie dobrze możecie umieścić „przycisk” na ścianie lub zdecydować się na zgłoszenia uczestników poprzez podnoszenie ręki bez opuszczania swoich stanowisk.

Ważnym gadżetem, który należy przygotować, jest tzw. „grzybek”, a więc przycisk potrzebny do pierwszego etapu każdej rundy. Byłoby idealnie zainwestować w specjalne dzwoneczki (często pojawiają się w grach planszowych). Może być nawet tylko jeden, umieszczony na środku pulpitu. Jeżeli nie macie takiego dzwoneczka i nie chcecie wydawać pieniędzy na jednorazowy gadżet, wystarczy narysować na środku pulpitu (albo przyczepić do ściany) okrąg, na który uczestnicy mają położyć dłoń po przeczytaniu pytania. Prowadzący musi być czujny i obserwować, który z graczy zgłosił się jako pierwszy.

Niezbędna jest oczywiście tablica z odpowiedziami. Najłatwiej jest przygotować prezentację PowerPoint i podłączyć komputer do telewizora, aby każdy mógł w dowolnym momencie spojrzeć na odpowiedzi. Jeśli macie taką możliwość, zerknijcie koniecznie na naszą propozycję prezentacji:

Możecie również przygotować taką tablicę na brystolu i ręcznie wpisywać odpowiedzi.

Ostatnią rzeczą, o której powinniście pomyśleć podczas przygotowywania domowej Familiady, są tablice z punktami. Punkty mogą się pojawiać w prezentacji, o której mowa powyżej. Inną opcją są obrotowe tabliczki wykonane z papieru (na wzór stojących kalendarzy) lub papierowe tabliczki z przesuwanym okienkiem (dokładnie takie, jak kalendarze do powieszenia).

Familiada w domu – jak przeprowadzić grę?

Zasady Familiady są bardzo proste, co ułatwia przygotowanie teleturnieju w domu. Po pierwsze należy podzielić gości na dwie drużyny. Możecie to zrobić na kilka prostych sposobów:

• Stawiacie na losowość. Każdy losuje kartkę z numerkiem (1 lub 2). W ten sposób powstają dwie drużyny – jedynek i dwójek. Możecie oczywiście pokusić się o jakieś oryginalne nazwy drużyn, zamiast numerków. Zostawiamy tu pole do popisu Waszej kreatywności.

• Wybieracie dwóch kapitanów drużyn, którzy sami dobiorą sobie uczestników. Kolejność wybierania można ustalić przy pomocy monety (orzeł czy reszka?), gry w papier-kamień-nożyce, losowaniu itp.

• Całkowicie sami ustalacie drużyny, biorąc pod uwagę wiek, płeć, zainteresowania itd. Ważne jest, żeby drużyny były na podobnym poziomie, aby rozgrywka była interesująca.

• Dajecie gościom możliwość samodzielnego podzielenia się na drużyny. To może jednak spowodować chaos i niepotrzebne spory, więc dobrze przemyślcie tę opcję.

Każda z drużyn powinna mieć swojego lidera. Możecie go wybrać sami, albo pozwolić gościom wybrać odpowiednią według nich osobę. Jeśli jest to problematyczne, można zrobić losowanie lub głosowanie.

Gdy drużyny są już gotowe, niezwykle ważną rzeczą jest… żart prowadzącego! Nie może go zabraknąć, to przecież kultowy moment Familiady. Koniecznie przygotujcie najbardziej czerstwy dowcip, jaki kiedykolwiek słyszeliście, inaczej goście będą zawiedzeni!

Najlepiej, gdybyście mieli kartkę z pytaniami i odpowiedziami w odpowiedniej kolejności – pan Karol też się posiłkuje taką ściągawką. Każdą poprawną odpowiedź powinniście od razu wpisywać na tablicę (tak samo, jak utratę szansy). Jeśli macie pomocnika, to świetnie – podczas gdy Wy jesteście prowadzącym, inna osoba wpisuje odpowiedzi. Ale spokojnie możecie poradzić sobie sami, szczególnie, jeśli skorzystacie z naszej prezentacji PowerPoint. W poniższym pliku do pobrania wyjaśniamy, jak się nią posługiwać. Podpowiadamy też, jak możecie dopasować naszą prezentację do własnych potrzeb.

Do sprawy odliczania czasu podejdźcie indywidualnie. Oryginalnie każdy uczestnik ma 3 sekundy na odpowiedź, ale nie musicie się tego kurczowo trzymać. Przygotujcie się też na to, że poszczególni uczestnicy mogą sobie podpowiadać. Upomnijcie ich wtedy, ale nie bądźcie z drugiej strony zbyt surowi. Chodzi przecież o zabawę. 😉

Po skończonej rundzie powinniście uzupełnić punkty. Tutaj też jest sprawa otwarta. Możecie każdą odpowiedź punktować na wzór punktacji z teleturnieju i dać wygraną tej drużynie, która jako pierwsza uzbiera 300 punktów. Możecie też wprowadzić lekko inne zasady, o których należy poinformować graczy na samym początku. Przykładowo pytanie ma 5 odpowiedzi. Za pierwszą dajecie 5 punktów, za drugą 4, za trzecią 3 itd. – mniej liczenia i żadnego negatywnego wpływu na grę. Ilość pytań też możecie modyfikować, można również zrezygnować z mnożenia punktów, a wygraną ogłosić nie wtedy, kiedy jedna z drużyn osiągnie konkretną ilość punktów, tylko wtedy, kiedy skończą się wszystkie pytania. To wy jesteście prowadzącymi, my tylko podpowiadamy. 😉 Oczywiście nie zapomnijcie, że powinniście zapewnić jakąś nagrodę wygranej drużynie.

Na koniec życzymy Wam oczywiście udanej zabawy i mnóstwa śmiechu podczas gry! Polecamy Wam nagrać taki odcinek specjalny – to na pewno będzie fajna pamiątka za kilka lat. I dajcie znać w komentarzach, jak wszystko wyszło i czy były u Was takie hity, jak słynna lama z oryginału! 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *