Rodzaje szklanek i kieliszków

Czy kiedykolwiek będąc w barze lub restauracji zwróciliście uwagę na różnorodność kieliszków, w których podawane są napoje i drinki? Czy kupując nowy zestaw szklanek do domowego użytku, pomyśleliście kiedyś, że określony kształt ma przypisany do siebie określony napój? Dzięki nam dowiecie się nieco więcej na ich temat. Przedstawiamy Wam najbardziej znane rodzaje szklanek i kieliszków oraz podpowiemy jaki trunek powinniście w nich pić.

Zacznijmy od pytania, czy kształt kieliszka jest naprawdę tak istotny? Odpowiedź jest twierdząca i jak się okazuje, nie tylko ze względów estetycznych. Według barmanów i sommelierów odpowiednie dobranie szkła ma wpływ również na smak i aromat trunków. Kształt kieliszków przede wszystkim pozwala na to, aby trunek w pierwszej kolejności trafił na właściwe kubki smakowe. Dzięki temu doznania smakowe podczas picia danego napoju są jeszcze bardziej zwiększone.

Skoro już wiemy, że kształt kieliszków i szklanek jest ważny, czas na poznanie ich najbardziej popularnych rodzajów.

Kieliszki do czerwonego wina

Są to kieliszki o dużej pojemności (180-300 ml) na długiej cienkiej nóżce. Powinny mieć szeroką czaszę, aby zawarty w niej napój łatwo ulegał napowietrzeniu, dzięki czemu wydobywany jest smak i aromat wina. Szkło powinno być cienkie i przezroczyste, co pozwoli na ocenę koloru i klarowności trunku. Pijąc czerwone wino, powinniśmy trzymać kieliszek za nóżkę po to, aby nie ogrzać napoju.

Kieliszki do białego wina

Kieliszki do białego wina są smuklejsze od kieliszków do wina czerwonego oraz mają mniejszą pojemność (80-150 ml). Białe wino ma delikatny aromat, dlatego kształt kieliszka powinien mieć mniejszy obszar napowietrzenia trunku. Dzięki temu cały aromat wina gromadzi się w górnej części kieliszka i trafia podczas picia bezpośrednio do nozdrzy. 

Kieliszki do szampana

Charakteryzują się wysokim i wąskim kształtem na nóżce. Dzięki temu aromat szampana oraz pływające w nim bąbelki nie ulatniają się zbyt szybko i dłużej cieszą nasze podniebienie. Dawniej szampana podawano w pucharkach, jednak odeszło się od tego z uwagi na szybko uciekający bukiet wina.

Kieliszki do wody

Kieliszki do wody, inaczej nazywane gobletami, cechują się niską, dosyć grubą nóżką. Czasza powinna być dosyć pojemna, ale kieliszki można spotkać o bardzo zróżnicowanej pojemności. Kształt czaszy natomiast nie został jednoznacznie zadeklarowany. Zazwyczaj jednak przybiera delikatnie pękaty fason.

Szklanki do whisky

Występuje wiele różnych kształtów szklanek do whisky. Posiadają jednak kilka cech wspólnych i są to: nieduża wysokość, dość grube dno i ścianki, które mogą być rżnięte lub całkowicie proste. Pojemność tych szklanek to zazwyczaj 180-300 ml. Grubość dna i ścianek ma za zadanie zapewnić odpowiednią temperaturę trunku. Szklanki do whisky są dosyć ciężkie, aby pewnie leżały w dłoni.

Kieliszek do martini

Tych kieliszków nie trzeba długo przedstawiać. Ich stożkowaty kształt na wysokiej nóżce znany jest chociażby z filmów o najsłynniejszym tajnym agencie – Jamesie Bondzie. Kieliszek do martini wykonany jest najczęściej z delikatnego szkła. Można go również wykorzystać do takich drinków jak Manhatann, Cosmopolitan czy Daiquiri.

Kieliszek do margarity

Tego kieliszka nie da się pomylić z żadnym innym i też żaden inny drink nie jest w nim podawany. Kieliszek do margarity charakteryzuje się wklęśniętą mniej więcej pośrodku, stożkowatą czaszą na długiej cienkiej nóżce. Cechą charakteryzującą podawanie tego drinka jest również obsypanie solą rantów kieliszka po to, aby wzmocnić smak serwowanego trunku.

Kieliszki do brandy/ koniaku

Charakteryzują się pękatą, zwężającą się ku górze czaszą na krótkiej nóżce. Kształt kieliszka ma za zadanie zatrzymać aromat wewnątrz czaszy. Powinien być wykonany z przezroczystego szkła, aby łatwo można było ocenić trunek wizualnie. Kieliszek powinien być trzymany za czaszę w celu lekkiego ogrzania alkoholu. Dzięki temu uzyskamy jeszcze więcej aromatu.

Highball

Szklanka typu Highball wykorzystywana jest do serwowania wielu różnych drinków z rozcieńczanym alkoholem, a także zwykłych napojów gazowanych. Tak więc w tym szkle podamy klasyki typu Cuba Libre, Mojito czy gin z tonikiem. Kształtów szklanki typu Highball jest bardzo dużo, jednak ich cechą wspólną jest duża wysokość oraz prostota. Zazwyczaj posiadają pojemność 240-350 ml.

Hurricane

Jest to wysoki kieliszek, który charakteryzuje się wcięciami mniej więcej pośrodku linii bocznych czaszy. Cechuje go również krótka stabilna nóżka. Z racji na swoją popularność powstała gama kieliszków o różnej pojemności, sięgającej nawet do 600 ml. Szkło jest bardzo efektowne, przez co dosyć często wykorzystywane do różnych rodzajów drinków, np. Pina Colada, Sex on The Beach czy Hurricane (od którego zyskało swoją nazwę).

Szklanka do kawy po irlandzku

Charakteryzuje się uchem oraz grubą, krótką nóżką i przypomina wyglądem szklankę do latte. Zazwyczaj pojemność szklanki mieści się w przedziale 200-250 ml. Zrobiona jest z żaroodpornego szkła, ponieważ służy do serwowania drinków na gorąco. Oprócz kawy po irlandzku śmiało możemy w niej podać np. gorący rum lub whisky.


To już koniec naszej podróży po świecie szklanek i kieliszków. To zaledwie najpopularniejsza część ich rodzajów, ale zdecydowanie wystarczająca do zachwycenia Waszych gości. Dzięki odpowiedniemu doborowi szkła cieszy się nie tylko nasze oko, ale również nasze kubki smakowe!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *