Andrzejki w domu – jak przygotować wieczór pełen magii?

Andrzejki w domu

Noc z 29 na 30 listopada, a więc wigilia świętego Andrzeja, jest ponoć idealnym momentem do czytania przyszłości. Wiedzieli to nasi przodkowie, którzy od dawien dawna uznawali ten wieczór za szczególnie wyjątkowy. Wszystkie wróżby andrzejkowe były wówczas traktowane bardzo poważnie – wierzono, że tego właśnie dnia każdy ma ogromną szansę dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co go czeka w przyszłości. To naprawdę piękna tradycja i pretekst do tego, aby miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Zdecydowanie warto pielęgnować ten zwyczaj, nawet jeśli nie wierzycie we wróżby. Każdy z nas zasługuje na odrobinę magii! 😉 Sprawdźcie, jak przygotować magiczne Andrzejki w domu!

Co robić w Andrzejki?

Andrzejki przypadają na ostatni dzień przed Adwentem, a więc jest to ostatnia noc, podczas której chrześcijanie nie muszą się wzbraniać od hucznych zabaw. W związku z tym tej nocy organizowane są bale andrzejkowe, często przebierane. Wiele obiektów proponuje całą paletę atrakcji związanych z magią – kina oferują andrzejkowe maratony filmowe, teatry zapraszają na specjalne spektakle, a restauracje organizują wieczór z wróżbami. Możecie się też skusić na andrzejkowy wyjazd weekendowy, andrzejkową noc na zamku lub specjalną trasę turystyczną w kopalni soli w Wieliczce. Jest mnóstwo możliwości. Jeśli jednak wolicie zorganizować zabawę andrzejkową w domu, mamy dla Was mnóstwo propozycji na wróżby, atrakcje, dekoracje i przekąski!

Andrzejki – zaproszenia

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się zastanowić przy okazji organizowania Andrzejek, są zaproszenia. Możecie się pokusić o tradycyjne papierowe zaproszenia lub postawić na wersję multimedialną. Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami tej pierwszej opcji, bo takie zaproszenia są nie tylko miłym gestem, ale również wspaniałą pamiątką. Tak czy inaczej jedno jest pewne – dobrze przygotowane zaproszenie jest zapowiedzią tego, co goście zastaną na Waszej imprezie, dlatego naprawdę warto się do tego przyłożyć. Dobre zaproszenie wróży dobrą zabawę! Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów na papierowe zaproszenia andrzejkowe.

Wróżka ze szklaną kulą

Front zamkniętego zaproszenia
Zaproszenie po otwarciu z miejscem na tekst w szklanej kuli

To klasyczne, otwierane zaproszenie. Na froncie widzicie kobietę, która wróży ze szklanej kuli. Gdy karta jest zamknięta, na kuli widnieje napis „Zaproszenie”, natomiast po otwarciu kula jest pusta, abyście mogli ją wypełnić informacjami o dacie, godzinie i miejscu imprezy. Jeśli chcecie, możecie delikatnie urozmaicić ten wzór i wyciąć tło oraz wróżkę z frontu zaproszenia, aby do otwierania karty służyły jedynie kula i stół.

Karty do gry

Karta Król Pik
Wysuwanie wkładki od góry
Wnętrze zaproszenia z miejscem na tekst
Karta Dama Kier
Wysuwanie wkładki od góry
Wnętrze zaproszenia z miejscem na tekst

Tu proponujemy trochę inne rozwiązanie, a konkretnie jednostronne zaproszenie z wysuwaną „wkładką” w formie karty do gry. Jak je wykonać? Zacznijcie od wnętrza zaproszenia z treścią. Wypiszcie wszystkie informacje, ale pamiętajcie zostawić margines, który potem zostanie przykryty przez obramowanie karty. Następnie przygotujcie wspomniane obramowanie i przyklejcie do zaproszenia (możecie zrobić zakładki, jak w kopertach). Oczywiście należy zostawić „wejście” na wkładkę, więc nie podklejajcie ramki od góry. Na koniec wystarczy dobrze wymierzyć wybraną kartę do gry i wsunąć przez pozostawione wejście. My wybraliśmy damę dla pań i króla dla panów, ale możecie każdemu wręczyć inną figurę.

Znaki zodiaku

Nasz kolejny pomysł to znaki zodiaku. Jeśli znacie daty urodzenia wszystkich Waszych gości, to będzie szczególnie dobre rozwiązanie, bo każdego będziecie mogli potraktować indywidualnie. Wasi goście z pewnością to docenią. Może to być zaproszenie jednokartkowe lub otwierane – jak wolicie. Wzory zaproszeń dla wszystkich znaków zodiaku możecie pobrać poniżej:

Karty tarota

Na podobnej zasadzie możecie przygotować zaproszenia w formie kart tarota lub z innymi „magicznymi” obrazkami.

Wiedźma z kociołkiem

Front zamkniętego zaproszenia
Zaproszenie po otwarciu z miejscem na tekst w kociołku i zielonej miksturze

A jeśli preferujecie humorystyczne podejście do tematu, możecie skorzystać z naszego pomysłu na klasyczne, otwierane zaproszenie z wesołą grafiką.

Andrzejki – impreza przebierana

Jak już wspominaliśmy, z okazji Andrzejek organizuje się często bale kostiumowe. Możecie wykorzystać ten pomysł na Waszej domówce! W przypadku balu przebieranego panuje przeważnie całkowita dowolność wyboru stroju, ale Wy możecie postawić na stricte andrzejkowy kostium. Dzięki odpowiednim przebraniom łatwiej jest się wczuć w atmosferę przyjęcia – jest to podróż do całkiem innego świata, można na jeden wieczór stać się kimś zupełnie innym. Adekwatny strój jest fantastycznym uzupełnieniem dla dekoracji i sprawi, że zdjęcia z Waszej imprezy andrzejkowej będą wyjątkowe! Jeśli podoba Wam się ten pomysł, nie zapomnijcie zaznaczyć w zaproszeniach, że impreza będzie przebierana. Możecie dołączyć również pewne wskazówki odnośnie stroju. A co do samego stroju: jak się przebrać na Andrzejki?

• Czarownica/ zielarka – starsza pani mieszkająca w skromnej chacie na skraju lasu posiada ogromną wiedzę magiczną. Żyje w harmonii z naturą, potrafi leczyć przy pomocy ziołowych mieszanek, a nawet przepowiadać przyszłość. Przebranie czarownicy z pewnością wkomponuje się idealnie w andrzejkowy klimat.

• Mag/ czarodziej – któż inny dorówna wiedzą w zakresie ezoteryki zielarce, jak nie czarodziej bądź mag? Podstarzały pan z siwą brodą i w długiej szacie zdecydowanie zna się na magii. Ten mędrzec, który zna odpowiedzi na wiele pytań, będzie dobrą opcją na strój andrzejkowy dla panów.

• Wróżka/ cyganka – mocno umalowana kobieta z chustą na głowie, obwieszona od stóp do głów brzęczącą biżuterią chętnie zajrzy w Wasze dłonie, aby przybliżyć Wam przyszłość. Nie może jej zabraknąć na Waszej imprezie andrzejkowej!

• Znak zodiaku – a może przebrać się za swój znak zodiaku? Horoskopy to jedne z najpowszechniejszych metod przepowiadania przyszłości – pasuje jak ulał do motywu imprezy. 

• Karta tarota/ karta do gry – skoro można być znakiem zodiaku, to czemu by nie przebrać się za kartę? W końcu wróżenie z kart jest ściśle związane z magią. Możecie wybrać zarówno Damę Pik, jak i Głupca z kart tarota.

WSKAZÓWKA! Możecie odgórnie ustalić konkretny motyw imprezy andrzejkowej, żeby przebrania były spójne. Może to być zlot czarownic i czarodziejów lub spotkanie znaków zodiaków. Inną opcją jest wyznaczenie każdemu, za kogo ma się przebrać przy pomocy zaproszenia – przykładowo każdy gość otrzymuje zaproszenie z inną kartą tarota, w którą ma się wcielić na imprezie.

Andrzejki w domu – dekoracje

W przypadku Andrzejek dekoracje są niezwykle ważne. Przypomnijcie sobie sceny z filmów, które były nakręcane w domu wróżki lub czarownicy – było tam zawsze mnóstwo rekwizytów, dodatków i dziwnych przedmiotów, których zastosowanie nie jest nam do końca znane, czyż nie? Tak samo powinien wyglądać pokój, w którym będziecie wróżyć!

Najważniejsze są świece i kadzidła. Światło świec tworzy intymną, magiczną atmosferę, którą potęgują naturalne zapachy kadzidełek. Świec ma być dużo, mogą być w różnych kształtach i kolorach, poustawiane w każdym możliwym kącie. W tym przypadku nie musicie się martwić o precyzję, tutaj powinien rządzić chaos. Wróżka ma przecież dużo ważniejsze sprawy na głowie, niż pedantyczne ustawianie świec. 😉 Z kadzidełkami jednak nie przesadzajcie, bo ich nadmiar może być uciążliwy. 

Dom wróżki jest również pełen czarodziejskich ksiąg, piór oraz wszelkiego rodzaju roślin i ziół – i nie chodzi tu o piękne kwiaty, a raczej ususzone chwasty, które zerwiecie na pobliskich łąkach. Kolejnymi rekwizytami, które wróżka wykorzystuje do swoich rytuałów, są kociołki, moździerze, kielichy i czary, najczęściej stare i misternie zdobione. Okna są na ogół zasłonięte chustami, a w całym pomieszczeniu walają się poduszki z różnymi sekretnymi symbolami. Ma być tajemniczo i dyskretnie.

Kolejną ważną rzeczą są wszelkiego rodzaju magiczne przedmioty, które służą do wróżenia. Nie może zabraknąć szklanej kuli, kart tarota, łapaczy snów, króliczych łapek czy amuletów. Naprawdę nie musicie tego wszystkiego kupować. Rozejrzyjcie się po domu – sami będziecie zaskoczeni, ile przedmiotów może stanowić dekorację andrzejkową! A jeśli brakuje Wam pomysłów, spokojnie – mamy dla Was całą paletę propozycji: TUTAJ. Z prostych przedmiotów wyczarujecie niesamowite magiczne ozdoby. 😉

Andrzejki w domu – przekąski i napoje

Przy okazji organizowania Andrzejek w domu magia powinna zagościć również w Waszej kuchni! Co prawda nie znamy przepisów na tajemne mikstury (może dlatego, że są tajemne?), ale mamy kilka pomysłów na andrzejkowe przekąski i napoje, którymi możecie oczarować swoich gości.

Przy ustalaniu menu powinniście się przede wszystkim zastanowić, czy planujecie szwedzki stół z zimnymi przekąskami, czy chcecie usadzać gości i podawać gorące dania. Tutaj zdecydowanie polecamy Wam pierwszą opcję. Dlaczego? Podczas andrzejkowych wróżb i zabaw potrzeba często wolnej przestrzeni, a stół z pełną zastawą zajmuje sporo miejsca. Jak postawicie na coś w rodzaju szwedzkiego stołu, wystarczy jeden talerzyk na osobę. W zależności od przekąsek można nawet zrezygnować ze sztućców. To na pewno duża oszczędność miejsca. 😉

Podstawową przekąską, która idealnie pasuje do tajemniczego klimatu andrzejkowego wieczoru są… ciasteczka z wróżbą. Przygotowaliśmy dla Was plik PDF do pobrania z wieloma propozycjami na wróżby, które możecie umieścić w swoich ciasteczkach.

Czym jeszcze możecie poczęstować swoich gości? Jak już wspomnieliśmy, najlepiej postawić na różne przekąski na zimno: koszyczki z ciasta francuskiego, koreczki, bruschetty, pizzerinki, tacos, tartaletki itd. A co podać do picia? Pasują tu różnego rodzaju drinki, wina, miody pitne i nalewki. Ważne jest, żebyście dopasowali naczynia z przekąskami i napojami do klimatu imprezy – mogą to być ciężkie, zdobione misy, duże kielichy, talerze w stylu vintage lub kieliszki retro. Inną fajną opcją są etykietki z magicznymi nazwami smakołyków, przykładowo: „tarTAROTKI” na tartaletkach czy „magiczny kociołek” na wazie z ponczem. 😉 Konkretne przykłady na andrzejkowe przekąski prezentujemy w artykule Przekąski na Andrzejki.

Andrzejki w domu – wróżby i atrakcje

Na imprezie andrzejkowej nie może zabraknąć wróżb – w końcu istotą tego święta jest zaglądanie do kart przyszłości. Początkowo w Andrzejki wróżyły jedynie panny, aby poznać swojego przyszłego męża, a kawalerowie obchodzili Katarzynki w podobnym celu. Z czasem połączono te dwie okazje. Wróżby na Waszej imprezie również powinny być skierowane do obydwu płci.

Przy wyborze wróżb na Waszą domówkę możecie postawić na tradycyjne lanie wosku, ustawianie butów w kierunku progu czy rzucanie obierkami jabłka za siebie w celu poznania pierwszej litery imienia swojego wybranka/ swojej wybranki. Każdy z nas kojarzy te wróżby z lat szkolnych. Jeśli jednak chcecie trochę urozmaicić i unowocześnić andrzejkowe wróżby, macie naprawdę wiele możliwości.

Jedną z nich są popularne horoskopy. Możecie rozwiesić horoskop każdego znaku zodiaku w pokoju, aby każdy gość mógł znaleźć swoją przepowiednię. A jeśli znacie znak zodiaku każdego gościa, możecie przygotować swego rodzaju ulotki ze spersonalizowanymi tekstami, które wręczycie wszystkim na początku imprezy. Inną ciekawą wróżbą jest pudełko przyszłości – włóżcie do niego różne przedmioty, które mają symbolizować najbliższą przyszłość. Każdy gość powinien wylosować jedną rzecz, która zdradzi mu, co go niedługo czeka. Może to być mapa (symbol podróży), moneta (symbol bogactwa) czy smoczek (symbol macierzyństwa/ ojcostwa). W pudełku możecie umieścić również przypadkowe przedmioty i poprosić gości, aby sami zinterpretowali znak – ich pomysły mogą być naprawdę zaskakujące! 😉

Jeśli Wasi goście to w większości single, warto pomyśleć o wróżbie, dzięki której poznają imiona przyszłych wybranków. W tym celu możecie przygotować planszę z imionami, w które goście z zasłoniętymi oczami wbijają szpilkę. Mogą to być balony z karteczkami, które należy przebić, aby poznać imię ukochanego/ ukochanej. Możecie także umieścić na suficie lub przyczepić do firanki wstążki z imionami, które goście mają zerwać – podobnie jak to wygląda w „Szansie na sukces”. Jeśli chcecie wprowadzić element zabawy, dobrą opcją są kubeczki wypełnione alkoholem, w które należy wcelować piłeczką do ping ponga (coś na zasadzie beer ponga) – aby poznać imię na dnie kubka, trzeba oczywiście wypić zawartość.

Wróżby są nieodzownym elementem Andrzejek, ale nie musicie się ograniczać tylko do takich atrakcji. Możecie przygotować również różne gry i zabawy andrzejkowe. Ważne, żeby były związane tematycznie z magią. Jedną z takich gier, która nigdy nie zawodzi, są kalambury. Przygotujcie po prostu hasła związane z wróżbami lub przesądami, np. „czterolistna koniczyna”, „wróżenie z dłoni” lub „królik z kapelusza”. Jeśli Wasi goście lubią intelektualne rozrywki, możecie przygotować quiz wiedzy o Andrzejkach, grę w stylu „5 Sekund” lub Familiadę tematyczną. A jeśli macie ochotę się trochę poruszać, możecie zorganizować zabawy z elementami rywalizacji, jak rzucanie obręczami w kapelusze wiedźmy, konkurs tańca lub drużynową grę typu „Escape room”.

Po więcej inspiracji zapraszamy do wpisu o wróżbach andrzejkowych! Udanej zabawy i samych pozytywnych przepowiedni!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *