Dekoracje na Andrzejki – jak przystroić mieszkanie na wieczór wróżb?

Dekoracje na Andrzejki

Zaprosiliście znajomych na andrzejkowy wieczór wróżb i chcecie, żeby od progu poczuli tajemniczy, magiczny klimat? Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, dlatego warto poświęcić trochę czasu i przygotować andrzejkowe ozdoby, które zadbają o wyjątkową atmosferę. W dzisiejszym wpisie prezentujemy proste dekoracje na Andrzejki, które zrobią wrażenie na Waszych gościach!

Łapacze snów

Łapacz snów to amulet ochronny wywodzący się z indiańskich plemion. Według wierzeń Indian łapacze snów mają zatrzymywać koszmary i przepuszczać jedynie dobre sny. Dlatego wiesza się je najczęściej przy łóżku. Łapacz snów składa się z kilku elementów, z których każdy ma konkretną symbolikę: obręcz symbolizuje krąg życia, sieć ma za zadanie zatrzymywać koszmary, dzięki piórom dobre sny trafiają do śpiącego, wszelkie ozdoby pomagają spełnić sny śpiącej osoby. Choć z pewnością nie planujecie spać na Waszej andrzejkowej domówce, to jednak warto ozdobić pokój tymi pozytywnymi amuletami.

Dekoracje na Andrzejki – łapacz snów 1

WERSJA 1.

Co potrzebujecie?

obręcz (np. z kartonu, drewna)
kawałek beżowego materiału
brązową włóczkę
nożyczki
igłę i nici
klej lub dwustronną taśmę klejącą

Jak wykonać łapacz snów nr 1?

Weźcie obręcz i długi kawałek włóczki. Zawiążcie jeden koniec w dowolnym miejscu okręgu. Nie naciągając zbytnio włóczki przesuńcie się kawałek dalej po obręczy i ponownie zawiążcie supeł. Powtórzcie kilka razy, aż uzyskacie 8 supełków na całym okręgu. Utnijcie nadmiar włóczki. Powstanie Wam ośmiokąt w środku obręczy. Teraz zawiążcie supeł na dowolnym boku ośmiokąta i przeciągnijcie włóczkę na przeciwległy bok. Zawiążcie. Połączcie w ten sposób wszystkie boki, zawiązując włóczkę również na środku. Tak otrzymacie wzór przypominający kwiat.

Z beżowego materiału wytnijcie kilka pasków o szerokości ok. 1 cm. Obręcz posmarujcie klejem i owińcie dokładnie paskami, aby przykryć supełki. Następnie wytnijcie cieńsze paski z tego samego materiału (ok. 0,5 cm szerokości i ok. 12 cm długości). Złóżcie paski na pół i zawiążcie u góry, aby powstał frędzel, który zawiesicie w dolnej części łapacza. Przygotujcie kilka frędzli i przymocujcie za pomocą włóczki. Do jej górnej części obręczy przyczepcie nitkę, aby móc powiesić amulet.

WERSJA 2.

Co potrzebujecie?

obręcz (np. z kartonu, drewna)
kawałek beżowego materiału
kawałek białej koronki
strzępki materiału (np. ze starej firanki)
nożyczki
igłę i nici
klej lub dwustronną taśmę klejącą

Dekoracje na Andrzejki – łapacz snów 2

Jak wykonać łapacz snów nr 2?

Z beżowego materiału wytnijcie kilka pasków o szerokości ok. 1 cm. Obręcz posmarujcie klejem i owińcie dokładnie paskami. Z koronki wytnijcie okrągły kształt, który się zmieści w środku obręczy. Przyszyjcie do beżowego materiału. Ze starek firanki wytnijcie kilka pasków, które zastąpią pióra z podstawowej wersji łapacza snów. Przyszyjcie u dołu obręczy. Do jej górnej części przyczepcie nitkę, aby móc powiesić amulet.

Czarny kot z kartonu

Koty to majestatyczne zwierzęta, które w Egipcie miały nawet status bogów. Jednak czarny kot jest owiany złą sławą. Istnieje cały szereg mitów wokół tych zwierząt. Najpopularniejszy przesąd mówi, że gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, spotka nas nieszczęście. Według nas każdy kociak to samo szczęście, jednak wiele osób wierzy w ten przesąd. Tak czy inaczej jest to popularny symbol związany z magią, dlatego warto zaprosić czarnego kotka na andrzejkową domówkę.

Dekoracje na Andrzejki – czarny kot

Co potrzebujecie?

karton
nożyczki
czarną farbę
kawałek żółtego papier
taśmę klejącą

Jak wykonać czarnego kota z kartonu?

Wytnijcie kontur kota i pomalujcie czarną farbą. Następnie zaznaczcie oczy i wytnijcie, aby powstały dwie dziury. Od spodniej strony kota podklejcie żółty papier w miejscu oczu – użyjcie do tego taśmy klejącej. Voila! Czarny kot gotowy, aby przyglądać się Waszym wróżbom!

Wazony na magiczne zioła

Wróżki i czarownice używają wszelakich ziół do swoich rytuałów. Wy również możecie zerwać na pobliskich łąkach chwasty i rozwiesić lub włożyć do wazonów. Do pierwszej opcji wystarczy kawałek sznurka. Druga możliwość wymaga co prawda trochę więcej pracy, ale efekty potrafią być zdumiewające. Sprawdźcie, jak wykonać urocze wazony na magiczne zioła!

Dekoracje na Andrzejki – wazon 1
Dekoracje na Andrzejki – wazon 2
Dekoracje na Andrzejki – wazon 3

Co potrzebujecie?

szklane butelki (np. po piwie)
włóczkę w dowolnych kolorach
mocny klej
kawałki filcu lub materiału
nieduże kamyki

Jak wykonać wazony?

Zacznijcie od usunięcia etykiet z butelek. Namoczcie butelkę w ciepłej wodzie, zedrzyjcie etykietę i zetrzyjcie ewentualne resztki kleju przy pomocy acetonu. Pokryjcie butelkę klejem i owińcie włóczką w wybranym kolorze. Gdy klej zastygnie, możecie przejść do ozdabiania wazonu. Tutaj macie pełną dowolność. My proponujemy wazon obklejony kamykami oraz ozdobiony kwiatowymi wzorami z filcu. Ale możecie udekorować Wasze wazony według własnych upodobań.

Znaki zodiaku

Dekoracje na Andrzejki – znaki zodiaku

Znaki zodiaku to 12 gwiazdozbiorów, przez które przechodzi ekliptyka (okrąg wyznaczony ruchem Ziemi wokół Słońca). Już w czasach starożytnych wierzono, że ruchy gwiazd i planet mają ogromny wpływ na nasze życie. W dzisiejszych czasach na podstawie znaków zodiaku tworzy się horoskopy, a więc przepowiednie i charakterystyki osób spod danego znaku. Co prawda większość współczesnych horoskopów jest przeważnie formą rozrywki w czasopismach, ale jest to nadal popularna metoda wróżbiarstwa, dlatego warto przygotować dekoracje związane ze znakami zodiaku.

Możecie narysować symbole znaków zodiaku w formie okręgu na granatowym brystolu, możecie je rozwiesić po pokoju lub przyczepić w różnych miejscach mieszkania razem z przepowiednią dla danego znaku. Symbole te są bardzo łatwe do narysowania, zerknijcie sami:

Znaki zodiaku symbole

Magiczne symbole

Magia i wróżbiarstwo to dziedziny pełne tajemniczych symboli, które mają wiele ukrytych znaczeń. Przy przygotowywaniu Andrzejek w domu warto porozmieszczać gdzieniegdzie wszelkiego rodzaju magiczne symbole. Możecie je wydrukować i przyczepić do firanek, narysować na kamieniach, czy ułożyć z gałązek. Dzięki temu zamienicie Wasz pokój w pomieszczenie owiane tajemnicą.

Dekoracje na Andrzejki – magiczne symbole

Zanim jednak przystąpicie do dekorowania mieszkania, warto poznać znaczenie pozytywnych symboli, których możecie użyć jako ozdób – w końcu nie chcecie chyba narażać Waszych gości na negatywne oddziaływanie źle dobranych znaków.

Poniżej możecie pobrać PDF z runami i ich znaczeniem. Te symbole również możecie wykorzystać jako element dekoracji:

Po więcej inspiracji odsyłamy Was do wpisów o wróżbach andrzejkowych i przekąskach na Andrzejki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *