Wróżby andrzejkowe dla dorosłych. Jak zabawić gości na andrzejkowej domówce?

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych

Andrzejki, zwane dawniej „Jędrzejówkami”, przypadają na noc z 29 na 30 listopada. Jest to wieczór przepełniony magią – według dawnych wierzeń właśnie wtedy mamy ogromną szansę poznać swoją przyszłość. Wróżby andrzejkowe praktykowano od zarania dziejów i choć nie jest do końca wiadome, skąd wziął się ten zwyczaj, przetrwał próbę czasu i jest doskonale znany również dzisiaj. Warto kultywować tę tradycję dla przyszłych pokoleń, bo choć nasze podejście do wróżb jest dzisiaj zupełnie inne (wcześniej traktowano je z wielką powagą), to nie zmienił się fakt, że Andrzejki są idealną okazją do spotkań. Jeśli planujecie urządzić wieczór wróżb dla Waszych znajomych, zapoznajcie się koniecznie w naszymi propozycjami na wróżby andrzejkowe dla dorosłych.

Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja

LANIE WOSKU

Wróżby andrzejkowe – lanie wosku

Lanie wosku jest chyba najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym, który cieszy się od dawna ogromnym powodzeniem. Wróżba polega na wlewaniu roztopionego wosku przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Zastygłą formę należy trzymać w dłoni i oświetlić tak, aby rzucała cień. Ten właśnie cień ma pokazać, co nas czeka w przyszłości.

Dawniej panny przykładały dużą wagę do symboliki. Wierzono, że skrzydlata postać to oznaka dobrej nowiny, dzban oznaczał zdrowie, owoce były symbolem dobrobytu, a zamek zwiastował wspaniałego męża. Jednak nie musicie się inspirować dawnymi przesądami. Możecie wspólnie z Waszymi gośćmi napisać własną historię na podstawie otrzymanego cienia. To świetny pretekst do pobudzenia kreatywności i sposób na rozgrzewkę przed kolejnymi atrakcjami.

KLEKS

Pewną wariacją na temat popularnego lania wosku jest czytanie przyszłości z kleksów. Ta zabawa nie wymaga aż takiego przygotowania, jak lanie wosku, bo potrzebujecie do tego jedynie kartki papieru i farby lub atramentu. Naszym zdaniem cała otoczka związana z laniem wosku (ciemność, rzucanie cieni) jest niezwykle klimatyczna i nic tego nie zastąpi, ale jeśli macie mało czasu na organizację, możecie skorzystać z tej alternatywy. 😉

Wróżby andrzejkowe – kleks

Złóżcie kartkę papieru na pół, rozłóżcie ją i upuśćcie kilka kropel farby w jej zgięciu. Zegnijcie kartkę ponownie i delikatnie przyciśnijcie. W ten sposób po otwarciu kartki ukaże Wam się kleks, z którego możecie wróżyć podobnie jak z cieni rzucanych przez zastygnięty wosk.

KAMIENIE Z RUNAMI

Wróżby andrzejkowe – kamienie z runami

Alfabet runiczny jest często wykorzystywany w obrzędach magicznych lub zaklęciach, dlatego idealnie pasuje do andrzejkowych wróżb. Warto to wykorzystać np. przygotowując kamienie (lub drewienka) z runami do wróżenia swoim gościom. Runy to dosyć proste symbole, które możecie spróbować wyryć ostrym narzędziem na kamykach. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, wystarczy narysować symbol czarnym lub brązowym pisakiem. Gotowe kamyki wsypcie do worka, z którego każdy wylosuje swoją przepowiednię. Znaczenia poszczególnych symboli znajdziecie w pliku PDF do pobrania poniżej.

Możecie sami wcielić się w rolę wróżki i przy pomocy ściągawki tłumaczyć gościom znaczenie ich symbolu lub rozwiesić kartki z runami i ich znaczeniami po pokoju, aby każdy sam odnalazł swój symbol i poznał przepowiednię.

WYŚCIG BUTÓW

Dawny zwyczaj, który jest popularny do dzisiaj, to również wróżenie przy pomocy obuwia. Polega on na ustawianiu butów jeden za drugim w kierunku drzwi. Czyj but jako pierwszy przekroczy próg, ten najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. Wcześniej była to oczywiście zabawa panien, ale jeśli wśród Waszych znajomych są single płci męskiej, możecie i im zaproponować tę wróżbę.

Wróżby andrzejkowe – wyścig butów

Jak już poznacie przyszłą pannę młodą i przyszłego młodego, możecie przygotować dla nich welon i muszkę oraz jakieś specjalne zadanie, które mają razem wykonać – identycznie jak po oczepinach na weselu. Może to być wspólny taniec lub jakieś wyzwanie, podczas którego muszą współpracować (przykładowo mężczyzna z zasłoniętymi oczami ma przygotować drinka dla kobiety, a ona musi nim kierować). Wszystko zależy od Waszej inwencji i od otwartości towarzystwa. 😉

BALONY W WRÓŻBAMI

Wróżby andrzejkowe – balony z wróżbą

Kolejna wróżba polega na tym, że do balonów wkłada się karteczki w przepowiednią, a następnie się je pompuje. Powinniście przygotować przynajmniej po jednym takim balonie z wróżbą dla każdego gościa. Gdy dana osoba chce poznać swoją przepowiednię, wystarczy, że szpilką przebije balon i przeczyta karteczkę. Ten sposób możecie wykorzystać również do wróżby mającej na celu poznanie imienia przyszłego męża/ przyszłej żony. Wtedy zamiast przepowiedni wystarczy napisać na kartkach męskie i żeńskie imiona. Oczywiście potrzebujecie dwóch kolorów balonów – jedne dla panien, drugie dla kawalerów.

OBIERKI Z JABŁKA

Do popularnej wróżby, która ma zdradzić nam przyszłego męża lub przyszłą żonę, służą obierki jabłka. Każdy powinien obrać jabłko i wybrać najdłuższą obierkę. Porównajcie ze sobą obierki wszystkich uczestników – czyja będzie najdłuższa, tego czeka najtrwalszy związek. Następnie należy rzucić obierkę za siebie przez lewe ramię. Litera, którą przypomina rzucona obierka, to pierwsza litera imienia przyszłej miłości. Jeśli nie da się odczytać żadnej litery z ułożenia obierki, osoba wróżąca musi się uzbroić w cierpliwość – jeszcze nie jest jej pisany nikt konkretny. Do tej samej wróżby możecie wykorzystać również zwykły sznurek.

Wróżby andrzejkowe – obierki jabłka

SERCA Z IMIONAMI

Wróżby andrzejkowe – serca z imionami

Inną wróżbą, dzięki której możemy poznać imię przyszłego męża lub przyszłej żony, są serca z imionami. Należy przygotować planszę w kształcie serca i całą zapisać męskimi lub żeńskimi imionami (tak, potrzebne są dwie plansze). Osoba wróżąca bierze szpilkę, a druga osoba trzyma planszę tyłem do wróżącego. Należy teraz wbić szpilkę w dowolne miejsce na planszy, a następnie sprawdzić, które imię się przekuło.

PŁYWAJĄCE ŚWIECZKI

Do kolejnej wróżby przygotujcie miskę z wodą i kilka świeczek (najlepiej tzw. tea light). Przed przystąpieniem do wróżenia powinniście odpowiednio przygotować świeczki, a konkretnie zaokrąglić je tak, żeby ich górna część była szersza niż dolna. Jeśli są w Waszym towarzystwie pary, mogą wróżyć wspólnie. Wtedy każda osoba otrzymuje po jednej świeczce. Single biorą dwie świeczki – dla siebie i osoby, która im się podoba. Jedna ze świeczek to kobieta, druga symbolizuje mężczyznę. Teraz należy zapalić obydwie świeczki i puścić je na wodę. Jeśli się spotkają, parę czeka wspaniały i trwały związek. Jeśli świeczki do siebie nie podpłyną, lepiej lokować uczucia gdzieś indziej.

Wróżby andrzejkowe – pływające świeczki

RZUCANIE GROSIKIEM

Wróżby andrzejkowe – rzucanie grosikiem

Ponownie przyda Wam się miska z wodą. Przygotujcie również kilka karteczek (powiedzmy po trzy na osobę) oraz grosik. Poproście gości, aby napisali na każdej karteczce jedno życzenie. Gdy już wszyscy są gotowi, jedna z osób dostaje grosik. Wrzuca jedno życzenie do miski z wodą (powinna wiedzieć, które), po czym staje w wyznaczonej wcześniej odległości od miski i próbuje wrzucić do niej grosik. Jeśli się uda, życzenie się spełni. Jeśli nie wceluje… wiadomo.

Po pierwszym rzucie należy wyjąć zamokniętą karteczkę, wrzucić kolejne życzenie i ponownie rzucać grosikiem. Możecie oczywiście pominąć etap z wypisywaniem życzeń i poprosić gości, aby pomyśleli życzenie, tak jak przy zdmuchiwaniu świeczek z tortu. Zaznaczcie jednak, że kolejny rzut oznacza inne życzenie.

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO … OŁTARZA

To jest ciekawa wróżba z elementami zabawy i rywalizacji. Jeśli znajdzie się w Waszym towarzystwie kilka panien i kawalerów, zachęcamy gorąco do tej zabawy. Przed imprezą upieczcie muffinki, przygotujcie kremy w różnych kolorach, szpryce cukiernicze, lukrowe pisaki i różne słodkie ozdoby. Każda panna powinna dostać jedną muffinkę i ozdobić ją najpiękniej, jak potrafi. Warto zadbać w tym czasie o jakąś rozrywkę dla panów, aby zajęli się sobą w osobnym pokoju i nie podglądali.

Wróżby andrzejkowe – muffiny

Gdy wszystkie babeczki są gotowe, ustawcie je w rzędzie i oznaczcie numerami. Wszyscy mężczyźni powinni teraz ocenić wypieki przy pomocy punktacji – najwięcej punktów otrzymuje ta muffinka, którą by najchętniej zjedli, a najmniejszą ilość punktów ta, która wygląda najmniej apetycznie. Należy potem zliczyć wszystkie punkty. Która muffinka zdobędzie ich najwięcej, jej właścicielka pierwsza wyjdzie za mąż. Podobny konkurs możecie zorganizować dla kawalerów. Tutaj, zamiast ciastek, panowie mogą przygotowywać i ozdabiać drinki. Kobiety mogą oceniać zarówno wygląd jak i smak drinka. Przebieg wróżby jest identyczny.

NUMEROLOGIA

Wróżby andrzejkowe – numerologia

Numerologia to tzw. pseudonauka, według której liczby definiują nasz los. Według numerologów każdy z nas ma przypisaną liczbę drogi życia (od 1 do 9), którą możemy poznać po zsumowaniu wszystkich cyfr z naszej daty urodzenia. To jedna z metod, ponieważ niektórzy sumują również cyfry przypisane literom imienia i nazwiska danej osoby. My jednak nie zgłębiamy się w to wszystko i proponujemy Wam przypisywanie konkretnej liczby po dacie urodzenia.

Jak to zrobić? Oto przykład:

Osoba, której chcecie wróżyć, urodziła się 26.02.1990 r.
Wykonajcie poniższe działanie:
2 + 6 + 2 + 1 + 9 + 9 = 29, 2 + 9 = 11, 1 + 1 = 2
Liczbą drogi życia tej osoby jest więc 2.

Aby poznać cechy numerologicznej dwójki oraz innych numerów, zajrzyjcie do pliku PDF, który dla Was przygotowaliśmy:

WRÓŻBY Z KOŚCI

Do kolejnej wróżby potrzebujecie kilku kości do gry i przepowiedni do każdej liczby, którą można wyrzucić. Im więcej kości, tym więcej możliwych wyników i więcej wróżb. Możecie sami przygotować przepowiednie lub skorzystać z naszego pliku:

Wróżby andrzejkowe – kości

W powyższym pliku znajdziecie przepowiednie dla wszystkich konfiguracji przy użyciu pięciu kości. W zależności od liczby wyrzuconych oczek czeka Was inna przepowiednia.

MAGICZNE KUBECZKI

Wróżby andrzejkowe – magiczne kubeczki

Z pewnością każdy Partymaniak kojarzy tę wróżbę. Ustawia się kilka kubeczków dnem do góry, a pod spodem umieszcza się kilka przedmiotów, które mają symbolizować przyszły los osoby, której się wróży. Należy tak zamieszać kubki, aby dana osoba nie wiedziała, co się kryje pod którym. Wybiera ona jeden kubek, a przedmiot pod spodem zdradza, co ją czeka w przyszłości. Najważniejszy jest tutaj dobór przedmiotów i odpowiednia interpretacja ich znaczenia. Możecie skorzystać z naszych przykładów:

pierścionek/ obrączka – niedługo staniesz przed ołtarzem
moneta – będziesz bardzo bogaty/ -a
klucz – czeka Cię przeprowadzka
smoczek – niedługo zostaniesz ojcem/ matką
bilet – przed Tobą wspaniała podróż
cukierek – będziesz mieć słodkie życie
książeczka z kartek papieru – napiszesz książkę
serce (np. z papieru) – przed Tobą gorący romans
kupon lotto/ zdrapka – wygrasz na loterii
kieliszek – będziesz mieć słabość do alkoholu
resorak – kupisz (nowy) samochód
pusty kubek – los sprawi Ci ogromną niespodziankę

Oczywiście nie musicie wykorzystywać wszystkich pomysłów – wybierzcie te, które najlepiej pasują do Waszych znajomych. 😉

WRÓŻBY Z BUTELKĄ

Pewnie kojarzycie zabawę w butelkę, która była hitem szkolnych wycieczek? Możecie wykorzystać zasady tej gry podczas andrzejkowych wróżb. Na stole lub na podłodze ułóżcie okrąg z różnych przedmiotów lub kartek z grafikami, które mają być przepowiednią. W środku okręgu połóżcie butelkę, którą każdy po kolei musi zakręcić. W zależności od tego, jaki przedmiot lub rysunek wskazuje szyjka butelki, taka jest wróżba.

Wróżby andrzejkowe – wróżby z butelką

Możecie tu wykorzystać przedmioty z magicznych kubeczków lub przygotować coś całkiem innego. Zamiast ogólnych wróżb możecie też przygotować konkretną kategorię, np. zawody, imiona przyszłych mężów i żon, cele najbliższych podróży itp.

JENGA Z WRÓŻBAMI

Wróżby andrzejkowe – jenga

To kolejny pomysł na wróżbę z elementami zabawy. Kojarzycie Jengę? Jest to gra zręcznościowa składająca się z drewnianych klocków, z których układa się wieżę. Każdy gracz po kolei usuwa jeden klocek z dolnych partii wieży tak, aby konstrukcja się nie przewróciła. Przegrywa ten, kto przewróci wieżę podczas swojej tury. Gdzie tu wróżby? Otóż wystarczy, że na każdym klocku napiszecie inną przepowiednię. Przy wyciąganiu klocka każdy powinien przeczytać swoją wróżbę. Jeśli wieża w tym czasie nie upadnie, przepowiednia się spełni.

OBRAZY DWUZNACZNE

Ciekawą propozycją jest wróżenie przy pomocy złudzeń optycznych. Świetnie nadają się do tego obrazy dwuznaczne, które przedstawiają dwie różne sytuacje, osoby lub przedmioty. Psychologowie twierdzą, że to, co widzimy w pierwszej chwili, jest uwarunkowane sugestią, wiedzą, uczuciami lub doświadczeniem obserwatora. W związku z tym interpretacja obrazu może nam dużo powiedzieć o obserwatorze.

Możecie przygotować jeden obraz dla wszystkich gości lub po jednym obrazie dla każdego – wybór jest dosyć spory. To, co obserwator zobaczy przy pierwszym (trwającym pół sekundy) spojrzeniu, może powiedzieć sporo o jego charakterze, obawach, pragnieniach, a nawet przyszłym losie.

Oto nasz przykład wróżb na podstawie obrazu dwuznacznego (Złudzenie Rubina):

KIELICH: Jesteś osobą konkretną, rozsądną i twardo stąpającą po ziemi. Lubisz mieć wszystko pod kontrolą. Przeważnie działasz według określonych schematów. Ciężko jest Cię sprowokować lub przekonać do swoich racji. Wiesz, czego chcesz i pokonujesz wszystkie przeszkody, by osiągnąć cel. Jesteś typem indywidualisty skazanego na sukces.

DWIE TWARZE: Jesteś typem romantyka, który ponad wszystko ceni sobie rodzinę i przyjaciół. Uwielbiasz spędzać czas z ludźmi i nie znosisz samotności. Twoim największym marzeniem jest szczęśliwa miłość i założenie rodziny. Choć czasami chodzisz z głową w chmurach, potrafisz się zmotywować, gdy masz ważny cel.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *