Kalendarz adwentowy DIY – pomysł na prezent mikołajkowy!

kalendarz adwentowy DIY

W okresie przedświątecznym możemy znaleźć w sklepach wiele różnych kalendarzy adwentowych. Są zarówno te klasyczne ze słodyczami, jak i takie z kosmetykami, alkoholem czy innymi drobiazgami. Większość firm wypuszcza przed świętami swoje kalendarze, więc wybór jest naprawdę ogromny. Kalendarz adwentowy to doskonały pomysł na prezent, gdyż zdecydowanie umila oczekiwanie na święta. A że Mikołajki wypadają zaraz na początku Adwentu, jest to świetna opcja na prezent mikołajkowy. Jeśli jednak jesteście zwolennikami oryginalnych prezentów prosto z serca, proponujemy Wam zrobić kalendarz adwentowy DIY. Każdy obdarowany doceni Wasze starania, gwarantujemy!

Kalendarz adwentowy – co może zawierać?

Jak już wspomniałyśmy we wstępie, kalendarze adwentowe zawierają na ogół różnego rodzaju słodycze. Ale Wasz kalendarz może być całkiem inny! Wszystko zależy od tego, komu chcecie go podarować. Oto kilka pomysłów na zawartość kalendarza adwentowego DIY (oczywiście oprócz gotowych słodyczy):

  • MAŁE KOSMETYKI – mogą to być próbki perfum, maseczki w saszetkach, małe kremy, balsam do ust, lakiery do paznokci, ale również akcesoria kosmetyczne, jak pędzelki do makijażu, gąbki, pilniczki itd.
  • HERBATY – jeśli osoba, której chcecie wręczyć kalendarz, lubi spędzać zimowe wieczory przy herbacie, możecie w każdym okienku umieścić zapakowaną saszetkę z herbatką lub z gorącą czekoladą. Wybór jest duży, więc spokojnie znajdziecie 24 różne herbatki.
  • ZABAWKI – jeśli odbiorcą Waszego kalendarza jest dziecko, możecie w każdym okienku umieścić niewielką zabawkę. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy będą tworzyły spójną całość, np. puzzle. Dla dziewczynki mogą to być fragmenty ubioru dla lalki lub elementy wystroju domku dla lalek. A dla chłopca? Przykładowo pojedyncze klocki lego, z których będzie mógł później ułożyć jakiś obiekt.
  • ALKOHOL – to już propozycja dla dużych chłopców i dziewczynek. 😉 Choć wiele firm proponuje alkoholowe kalendarze, możecie stworzyć swój własny z różnymi rodzajami alkoholu w miniaturowych butelkach.
  • ZAGADKI – prezenty nie muszą być materialne! Jeśli adresat prezentu lubi łamigłówki, możecie w każdym okienku umieścić jedną zagadkę. Rozwiązanie zagadki może też prowadzić do ukrytego podarunku na dany dzień, jeżeli uważacie, że sama zagadka to trochę mało. 😉
  • GRY – to już trochę bardziej kosztowna propozycja. W każdym okienku możecie umieścić jakąś niewielką grę, jak przykładowo „UNO”, „Dobble”, „Karty Dżentelmenów” czy karty typu „Escape Room”. Obdarowany będzie miał rozrywkę na cały przyszły rok!
  • ZAWIESZKI DO BRANSOLETKI – w ostatnim okienku umieśćcie bransoletkę, a w pozostałych różne zawieszki do niej. Dzięki temu obdarowana dama będzie mogła zmieniać zawieszki zależnie od okazji, nastroju czy humoru.
  • BOŻONARODZENIOWE OZDOBY – do kalendarza adwentowego DIY możecie włożyć również różne świąteczne ozdoby. Mogą to być zarówno zawieszki na choinkę, jak i inne bożonarodzeniowe dekoracje: zawieszki do kieliszków na wino, foremki do pierniczków, szopka do złożenia, elementy girlandy świątecznej itp.
  • PIERNICZKI – jeśli pieczecie świąteczne pierniczki, możecie je wykorzystać w Waszym kalendarzu! Najlepiej, gdyby w każdym okienku znajdował się inaczej przystrojony pierniczek. Pysznie i pięknie zarazem!

Kalendarz adwentowy DIY – jak wykonać?

Przejdźmy teraz do clou dzisiejszego wpisu, a więc do wykonania kalendarza adwentowego DIY krok po kroku. Nasza dzisiejsza propozycja to kalendarz w kształcie choinki z materiałowymi kieszonkami pełnymi niespodzianek. 😉 Gotową choinkę można powiesić na ścianie lub postawić w dowolnym miejscu, jeśli dodatkowo wykonacie stojak (podobnie jak przy ramkach na zdjęcia). Co powinniście przygotować, zanim zabierzecie się do pracy?

Kalendarz adwentowy DIY – co przygotować?

Kalendarz adwentowy DIY krok po kroku

Kalendarz adwentowy DIY 1

Zacznijcie od narysowania kształtu choinki na kartonie. Pamiętajcie, że Wasz kalendarz musi pomieścić 24 okienka, dlatego nie może być zbyt mały. Gotowy wzór wytnijcie przy pomocy nożyka.

Z zielonego materiału wytnijcie paski (o szerokości ok. 7 cm i długością zbliżone do szerokości choinki). Zaczynając od dołu kalendarza przyczepcie jeden pasek do kartonu za pomocą zszywacza. Jeśli nie macie takiego sprzętu, możecie przymocować pasek drucikiem – przebijcie się przez karton i z tyłu choinki zagnijcie drucik, aby nie wypadał. Kolejny pasek materiału zasłoni zszywki lub druciki. W dolnej części przymocowanego materiału wytnijcie paski (ok. 1 cm szerokości), aby powstały frędzle.

Kalendarz adwentowy DIY 2

Przyczepiajcie kolejce paski materiału warstwowo, aby zasłaniały zszywki. W każdym pasku róbcie frędzle.

Kalendarz adwentowy DIY 3

Teraz zabierzcie się za okienka. Ustalcie najpierw, jak duże powinny być, aby pomieściły niespodzianki i jednocześnie zmieściły się na choince. Wytnijcie prostokąt z wybranego materiału.

Złóżcie prostokąt lewą stroną do góry. Zostawcie trochę materiału na klapkę kieszonki.

Kalendarz adwentowy DIY 4
Kalendarz adwentowy DIY 5

Dolną część kieszonki możecie zaokrąglić, a więc uciąć rogi nożyczkami.

Zacznijcie zszywać kieszonkę igłą i nicią w podobnym kolorze, jak wybrany materiał. Zszyjcie obie strony kieszonki.

Kalendarz adwentowy DIY 6
Kalendarz adwentowy DIY 7

Wywróćcie okienko na prawidłową stronę. Następnie wytnijcie w klapce trójkątny kształt (jak w kopertach).

Doszyjcie guzik i zróbcie nacięcie w klapce, aby można było zapiąć kieszonkę. Potrzebujecie 24 takie okienka.

Kalendarz adwentowy DIY 8
Kalendarz adwentowy DIY 9

Z papieru wytnijcie niewielkie prostokąty (ok. 2 cm x 2 cm) i napiszcie na nich numery okienek markerem lub długopisem. Zróbcie zawieszkę z nitki i przymocujcie numer do odpowiedniej kieszonki.

Kieszonki możecie przymocować do choinki zszywaczem, drucikiem lub grubą igłą i mocną nitką. Jeśli wybraliście ostatnią opcję, wystarczy po dwóch stronach kieszonki przeciągnąć nitkę, przebić się przez karton i zawiązać nitkę z tyłu choinki.

Przeczepcie wszystkie kieszonki. Pamiętajcie, że okienko z numerem 24 powinno być najbardziej okazałe i znajdować się na samej górze Waszego kalendarza. Na szczycie choinki przymocujcie kokardkę prezentową. Teraz wystarczy wypełnić okienka niespodziankami i Wasz kalendarz adwentowy DIY jest gotowy do wręczenia!

Kalendarz adwentowy DIY 10

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *