Najlepsze gry planszowe na imprezę – 6 sposobów na walkę z nudą!

Gry planszowe na imprezę

Zdarzyło Wam się kiedyś zorganizować domówkę, podczas której rozmowa się nie kleiła, goście ziewali lub cały czas spędzali na przeglądaniu Facebook’a czy Instagrama? Wychodziliście z siebie, żeby rozbawić towarzystwo, ale ile można rozmawiać o pogodzie? Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste. Wystarczy zaopatrzyć się w najlepsze gry planszowe na imprezę! W naszym zestawieniu znalazły się gry planszowe, w które będziecie grać indywidualnie, albo w parach. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że nutka rywalizacji zbliża i integruje grupę.

1. EGO

EGO to z pewnością idealna gra planszowa na imprezę. Dzięki nietypowym pytaniom temat do rozmowy sam się nasuwa, a odpowiedzi zaskoczą nawet najlepszych przyjaciół. Rozgrywka zapewnia mnóstwo śmiechu i pozytywnych emocji. EGO to gra imprezowa, dzięki której lepiej poznacie swoich znajomych. To najlepszy wybór na przełamanie pierwszych lodów. Różne odsłony gry pozwolą spędzić czas ze znajomymi (“czerwone” EGO), z drugą połówką (EGO Love) czy z młodszymi członkami rodziny (EGO Family). Jedno jest pewne – każdy rodzaj gry zapewnia świetną zabawę!

Zasady gry są niezwykle proste. Wystarczy wyciągnąć jedną kartę i przeczytać pytanie. Nie mówiąc na głos wybierasz jedną odpowiedź, która Twoim zdaniem najlepiej Cię opisuje. Pozostali gracze muszą odgadnąć Twoją odpowiedź, używając do tego żetonów z jedną, dwoma lub trzema kropeczkami. Muszą również obstawić swój typ, w zależności od tego, jak bardzo są pewni odpowiedzi. Do typowania wykorzystywane są małe żetony. W przypadku prawidłowej odpowiedzi gracz dostaje taką liczbę małych żetonów, ile postawił. Natomiast, gdy odpowiedź będzie błędna, małe żetony trafiają do wspólnej puli.

2. 5 sekund

5 sekund to gra towarzyska dla osób lubiących dreszczyk adrenaliny. Jej najważniejszą zasadą jest szybkie myślenie oraz jeszcze szybsze mówienie, bowiem na udzielenie odpowiedzi mamy zaledwie tytułowe 5 sekund. Jeśli chcemy błyskawicznie rozbawić naszych gości, to ta gra planszowa jest świetnym wyborem. Działając pod presją czasu często zdarza nam się powiedzieć coś głupiego. Na pewno nie umknie to innym graczom, dzięki czemu pojawi się mnóstwo śmiechu. Twórcy gry zadbali o urozmaicenie rozgrywki, wydając tematyczne dodatki. Na rynku znajdziemy coś dla miłośników wypraw (5 sekund podróże), zapalonych sportowców (5 sekund sport) czy par, chcących dodać odrobinę pikanterii do gry (5 sekund bez cenzury).

Podstawową zasadą tej gry planszowej na imprezę jest wymienienie trzech poprawnych odpowiedzi w ciągu pięciu sekund. Gracz losuje pytanie i zadaje je kolejnej osobie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po przeczytaniu pytania odmierza 5 sekund, używając do tego specjalnego czasomierza. Jeśli padły trzy poprawne odpowiedzi, należy przesunąć pionek o jedno pole do przodu. Gdy gracz udzieli błędnych odpowiedzi lub nie wymieni wszystkich trzech, pytanie przechodzi na kolejną osobę. W tym momencie presja się zwiększa, ponieważ odpowiedzi nie mogą się powtarzać! Grę wygrywa osoba, która pierwsza przejdzie planszę.

3. Dixit

Dixit jest niewątpliwie godną uwagi grą planszową na imprezę. Pełne detali grafiki na kartach pozwalają rozwijać kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Mniejsze i większe elementy ilustracji pozwalają każdemu interpretować kartę na swój sposób, dzięki czemu rozgrywka nie jest prosta. Odgadywanie skojarzeń natomiast pozwala lepiej poznać naszych znajomych, ponieważ aby wygrać musimy postarać się myśleć jak osoba rozpoczynająca turę. Do podstawowej wersji gry można dokupić różne dodatki, które wprowadzają nowe, porównywalnie piękne ilustracje. Dzięki nim rozgrywka nigdy nie jest nudna i równie zaskakująca.

Dixit to karciana gra w skojarzenia. Gracz rozpoczynający turę (narrator) wybiera jedną kartę z ręki i nie pokazując jej, podaje pasujące do niej skojarzenie. Może to być jedno słowo, pełne zdanie, fragment piosenki czy cytat. Następnie pozostali gracze wybierają po jednej swojej karcie i odkładają zakrytą na wspólny stos. Wszystkie wybrane obrazki są tasowane i odkrywane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która z kart została położona przez narratora. Ważne, aby skojarzenie nie było oczywiste, ponieważ gdy wszyscy gracze wskażą kartę narratora, ten nie dostaje żadnych punktów. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do mety.

4. Tajniacy

Kolejną proponowaną przez nas grą planszową na imprezę są Tajniacy. Tym razem gracze muszą podzielić się na dwie drużyny i wcielić w agentów. Gra ta również bazuje na popularnej zabawie w skojarzenia. Dzięki temu możemy nawiązać bliższe relacje z najbliższymi. Pozwala nam się lepiej rozumieć, ponieważ musimy odgadywać co dana osoba miała na myśli. Gra nie posiada bardzo skomplikowanych zasad. Mogą zostać wyjaśnione w ciągu 5 minut, nawet na mocno zakrapianej domówce. Gwarantujemy, że już po pierwszej rundzie wszyscy będą mocno zaangażowani w nawiązanie kontaktu ze wszystkimi agentami.

Jak już wspomnieliśmy zasady gry są banalnie proste. W obu drużynach dowodzenie obejmuje jedna osoba, tzw. Szef Wywiadu. Musi on naprowadzić swoich agentów na odpowiednie hasła zgodnie z kartą klucz. W jednej rundzie Szef może podać wyłącznie jedno skojarzenie. Musi tak nim operować, aby naprowadzić swoją drużynę na jak największą ilość haseł. Musi również uważać na pułapkę w postaci zabójcy, czyli czarnego kafelka. Gracze mogą ze sobą dyskutować do woli, natomiast Szef Wywiadu musi do końca zachować pokerową twarz. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza odgadnie wszystkie swoje hasła.

5. Party Time

Party Time to bezapelacyjnie idealna gra planszowa na imprezę! Zapewnia wspaniałą rozrywkę, mnóstwo śmiechu i zabawy. Jedno jest pewne – ta gra potrafi rozkręcić nawet najnudniejsze spotkanie! Nie ma znaczenia czy gracie z przyjaciółmi, rodziną, czy dziećmi. Każdy na pewno będzie miał ogromny uśmiech na twarzy i chętnie będzie wracał do takiej formy spędzania wolnego czasu. Ogromnym plusem tej świetnej gry imprezowej jest to, że nie ma ograniczenia w ilości grających osób. Wyznaczone zostało jedynie minimum, czyli czterech graczy. Tak więc nikt nie będzie czuł się pominięty nawet w dużym gronie.

W Party Time gramy drużynowo, minimum to dwie, maksimum sześć grup. Same zasady gry natomiast nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Na planszy znajduje się sześć różnych pól, do których przyporządkowane są odpowiednie karty. Każdy jej rodzaj odpowiada za inne zadanie do wykonania. Tak więc na drodze do mety czekają nas takie zadania jak: słowne opisanie hasła przy użyciu synonimów lub antonimów, pokazywanie, tworzenie zdań przy użyciu rymów, opisywanie znanych osobistości z całego świata lub wymienienie jak największej ilości słów na konkretną literę. Grę wygrywa drużyna, która jako pierwsza dojdzie do mety.

6. Gierki małżeńskie

Przyjaźnicie się z kilkoma innymi parami, chcecie miło spędzić wspólnie czas i przy okazji sprawdzić, która z par zna się najlepiej? Albo czeka Was wspólny wieczór z partnerem i nie macie pomysłu co zrobić? Sięgnijcie wtedy po Gierki Małżeńskie. Gra przeznaczona jest wyłącznie dla osób dorosłych i jest to połączenie najpopularniejszych gier towarzyskich z ilustracjami Andrzeja Mleczki w roli głównej. Wykonanie jest pełne ironii i humoru, czyli typowych elementów twórczości słynnego ilustratora. Sama rozgrywka dostarcza dużą dawkę rozrywki. Pozwala także lepiej poznać naszego partnera czy zaprzyjaźnione pary. Dzięki niej sprawdzicie, czy tworzycie zgrany zespół.

Podstawową zasadą gry jest podjęcie wyzwania w czterech różnych konkurencjach, przez które możecie przebrnąć jedynie we dwójkę. Na drodze do sukcesu napotkacie takie zadania jak: między słowami (opisywanie hasła bez w wypowiadania kluczowych słów), kalambury (rysowanie hasła), skojarzenia (wypisanie słów kojarzących się z danym obrazkiem) oraz znamy się (test wiedzy o partnerze). Za udzielenie poprawnych odpowiedzi para otrzymuje żetony kupidyna. Grę wygrywa drużyna z największą ilością tych żetonów.

Dzięki naszemu zestawieniu Wasze spotkanie z najbliższymi niewątpliwie będzie należało do udanych. Wszystkie przedstawione gry zapewnią mnóstwo rozrywki i śmiechu. Wasi znajomi będą chcieli grać w nie na każdym spotkaniu, a dzięki dużej ilości dodatków nigdy nie wkradnie się nuda.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *