Są na świecie osoby, które kochają nas bezwarunkowo i rozpieszczają do granic możliwości. Babcia, która zawsze przygotuje jakieś pyszności na Twój przyjazd i zasypuje Cię komplementami. Dziadek, który uczy Cię niezwykłych sztuczek, które są potem nieocenione w dorosłym życiu. Dziadkowie troszczą się o nas jak nikt inny. Zawsze są po naszej stronie, niezależnie od tego, czy mamy rację, czy nie. 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Warto pokazać im tego dnia, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. Proponujemy Wam w dzisiejszym wpisie upominki dla babci i dziadka, dzięki którym wyrazicie swoje uczucia i sprawicie, że Wasi ukochani dziadkowie uronią łezkę wzruszenia.
Upominki dla babci i dziadka – najlepsze pomysły
1. Fotoksiążka z najpiękniejszymi momentami
Dziadkowie uwielbiają wspominki. Chętnie opowiadają historie ze swojej młodości, opisują nam, jakimi byliśmy dziećmi lub przypominają zabawne sytuacje z dawnych lat. Album lub fotoksiążka z ułożonymi chronologicznie zdjęciami będzie więc wspaniałym pretekstem do wspólnych wieczorów przy opowieściach z cyklu „jak to było kiedyś”. Taka sentymentalna podróż będzie bezcennym prezentem. Każde umieszczone w książce zdjęcie możecie dodatkowo krótko opisać, dodać rodzinne anegdotki lub wasze popularne powiedzonka. Jesteśmy przekonani, że taki upominek przypadnie do gustu wszystkim seniorom.
2. Gazetka pełna miłości
Podczas gdy my najchętniej szukamy wiadomości w Internecie, nasi dziadkowie cenią sobie informacje w formie papierowej. W związku z tym możecie podarować im… gazetę! I nie chodzi tu o zwykłe czasopismo z pobliskiego kiosku, a o personalizowaną gazetę wykonaną specjalnie dla nich. Co możecie w niej umieścić? Rodzinne historie opatrzone Waszymi zdjęciami, zabawne sytuacje z Waszego życia, personalizowane krzyżówki i rebusy, samodzielnie napisane horoskopy, wierszyki, dowcipy, przepisy na najlepsze ciasta Waszej babci, drzewo genealogiczne czy tekst o tym, za co kochacie i cenicie babcię i dziadka. Możliwości jest mnóstwo! Co prawda jest to dosyć czasochłonna propozycja, jednak zapewniamy, że ten oryginalny prezent szybko stanie się ulubioną gazetą Waszych dziadków.
3. Kuferek rozmaitości
Ulubione słodycze, rozgrzewające herbatki, prozdrowotne nalewki – to wszystko możecie umieścić w kuferku lub szkatułce, które po opróżnieniu można wykorzystać do przechowywania różnych drobiazgów. Ważne, żeby zawartość takiego kuferka była spersonalizowana. Zastanówcie się, co lubią wasi dziadkowie? Są amatorami słodkości? Chętnie popijają ziołowe herbatki? A może lubią rozwiązywać krzyżówki, majsterkować, gotować, sadzić rośliny? Każdy przedmiot możecie dodatkowo wzbogacić o karteczkę z przeznaczeniem, np. owocowa herbatka na długie, jesienne wieczory, czekolada na poprawę humoru, krzyżówka dla rozrywki, kupon lotto na szczęście itp. Wasi dziadkowie z pewnością docenią fakt, że zadaliście sobie sporo trudu, aby w jednym miejscu zgromadzić ich ulubione smakołyki i inne gadżety.
4. Wzruszające wierszyki
Jeśli macie smykałkę do rymowania, możecie ułożyć wierszyk specjalnie dla Waszej babci i Waszego dziadka. Napiszcie w nim, jak lubicie spędzać z nimi czas, za co ich kochacie, dlaczego są dla Was ważni i za co im dziękujecie. Byłoby idealnie, gdyby Wasz wiersz się rymował – wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale jesteśmy pewni, że poczujecie ogromną satysfakcję, jak skończycie taką rymowankę. Gotowe wierszyki możecie oprawić w ramkę, umieścić w opisanej wyżej fotoksiążce lub gazecie, dołączyć do wspomnianego kuferka rozmaitości lub napisać w tradycyjnej laurce. Możecie przygotować również plakat/ dyplom dla najwspanialszej babci i dla wyjątkowego dziadka. Taki gest zostanie zapamiętany na lata!
5. Drzewo genealogiczne
Dziadkowie przeważnie uwielbiają się chwalić wśród znajomych swoją rodziną. Często prześcigają się z innymi seniorami w swoich opowieściach: „Mój wnusio zdał egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem”, „A moja wnuczka to studiuje medycynę”, „A mój wnuczek to taki zaradny – i studiuje, i pracuje”. Są z nas zawsze dumni i szczerze się cieszą z każdego naszego sukcesu, choćby najmniejszego. Dlatego na pewno ucieszą się z drzewa genealogicznego, w którym umieścicie zdjęcia i krótkie opisy wszystkich członków rodziny. Możecie być pewni, że powieszą Wasz upominek w dobrze widocznym miejscu, aby każdy gość mógł podziwiać ich cudowną rodzinkę. Taki prezent będzie kolejnym powodem do wychwalania Was wśród znajomych.
6. Gra planszowa
Lubicie spędzać czas z dziadkami przy dobrej grze planszowej? W takim razie Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje do powiększenia Waszej kolekcji rodzinnych planszówek! Jesteśmy przekonani, że docenią taki prezent – w końcu to wyraźny sygnał, że lubicie z nimi przebywać. Proponujemy szczególnie dwie gry planszowe:
To rodzinna gra planszowa, która w zabawny sposób pokazuje realia życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadaniem każdego gracza jest wysłanie członków rodziny do pobliskich sklepów, aby kupili wszystkie pozycje z listy zakupów. Zadanie, które wydaje się banalne, w rzeczywistości jest sporym wyzwaniem – długie kolejki, puste półki, czekanie na dostawę towaru i przepychanki z innymi klientami to nie byle przelewki. Trzeba dobrze kombinować, żeby zdobyć upragniony towar. Ta międzypokoleniowa gra z pewnością umili każde rodzinne spotkanie.
To wyjątkowa gra planszowa, która łączy pokolenia i pozwala na przyjemne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Rozgrywkę można podzielić na dwa etapy. W pierwszym, na podstawie fotografii retro, powstają opowieści. Natomiast w drugim etapie gry należy udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące historii z etapu pierwszego. Dobra odpowiedź pozwala na przesunięcie pionka do przodu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do mety – choć to nie zwycięstwo jest tutaj najważniejsze, a rodzinne wspomnienia.
7. Zdjęcia kiedyś-teraz
Jak już wcześniej zauważyliśmy, dziadkowie uwielbiają powracać do wspomnień i dawnych lat. Często możemy słyszeć z ich ust stwierdzenie, że „czas szybko leci”. I ciągle nie mogą się nadziwić, „jak ty wyrosłeś/ wyrosłaś”. W odpowiedzi na to wieczne zdziwienie wręczcie im dowód na to, jak „wyrośliście”. Poszukajcie zdjęć z dzieciństwa i spróbujcie je odtworzyć najwierniej jak potraficie. Ubierzcie się podobnie, zadbajcie o zbliżoną scenerię i zróbcie identyczne miny jak na zdjęciu sprzed lat. Wywołajcie obydwa zdjęcia, oprawcie w ramki i przygotujcie się na kolejną dawkę uwag w stylu „ale ten czas leci”. 😉